Arama Ağı Kampanyasında Reklam Grupları ve Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir

Anahtar kelimeler ve reklam grupları, kullanıcıların aradıkları terimlerle eşleştirmek adına kullanılan kelime veya kelime öbekleridir. Reklam kampanyalarınız için yüksek kaliteli ve alakalı anahtar kelimeleri seçmek, istediğiniz müşterilere istediğiniz zaman erişmeye yardımcı olur. Reklamların da kullanıcı hizmet veya ürünleri aradığı zaman gösterilmesi için seçilen arama ağı kampanyasında anahtar kelime imkanları, kullanıcıların aramış olduğu kelime veya kelime öbekleri ile eşleşmesi gerekir.

Örnek olarak kombi satışınız varsa, Google Ads kampanyalarda anahtar kelime olarak ‘kombi al’ ifadesini kullanabilirsiniz. Kombi al yazıldığı zaman reklamlar arama sonuçları sayfası üzerinde görülecektir. Arama ağı kampanyanızın Görüntülü Reklam Ağı üzerinde hedeflediği durumlarda reklamlar kombi hakkındaki web sitelerinde de gösterilebilmektedir. Tüm bu anlamda anahtar kelime kullanımı ve reklam grupları, arama ağı kampanyasında oldukça önemlidir.

Reklam Grupları ve Anahtar Kelimeler

Reklam grupları, kampanyaların tüm özelliklerini kapsayacak şekilde bir temaya sahip olmalıdır. Eğer kampanyalardan verimli sonuçlar almak isterseniz reklam gruplarını ayırırken sunulan hizmet veya ürüne göre kategoriler belirlenebilir. Örnek olarak giyim ürünleri satışınız varsa, reklam gruplarınızı bluzlar, gömlekler, elbiseler, pantolonlar, ayakkabılar gibi reklam gruplaması yapılabilir. Böylece satış performansı da kategorilere göre takip edilebilir, performansa göre optimizasyonlar yapılabilir.

Anahtar kelimeler de reklam gruplarına göre temalara uygun şekilde yerleştirdikten sonrasında ilgili olan reklam grubundaki anahtar kelimelerin yansıması olarak çalışan reklam metinleri oluşturulabilir. Bu şekilde ayırmış olduğunuz her kategori ürünleriyle ilgilenen kullanıcılara internet üzerinde aradıkları ile doğrudan alaka gösterir ve bu aynı zamanda reklam kalitenizi de olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Arama Ağı Kampanyasında Anahtar Kelimeleri Belirlemek

Arama ağı kampanyaları, Google tarafından sağlanan reklamcılık hizmetinin örneği olarak tanımlanır. Bu durumda Google Ads paneli üzerinden anahtar kelime grubu ve kampanyalar kullanılarak arama ağı reklamları tasarlanmaktadır. Böylelikle potansiyel müşterilere doğrudan şekilde Google aramaları ile alakalı olarak ulaşılabilir. Bu alanda oluşturulan arama ağı reklamlarının her biri de doğrudan hedeflenen anahtar kelime doğrultusunda arama sayfasında görüntülenmesidir. Anahtar kelime planlayıcı ile zengin metinler ile işlevsellik kazanılabilir. Bu sayede daha aktif sonuçlar meydana gelecektir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanmanın Avantajları

Zengin bir içeriğin hazırlanması aşamasında doğrudan hedef bilgilerin kullanılmasına özen gösterilir ve hem de sınırlı karakter sayısı içinde yönlendirme yapılır. Örnek olarak telefon numarasına bir iki kelime ile yönlendirme yapılarak doğrudan arama sağlanmaktadır. Buradaki önemli konularda arama ağı reklamlarının hangi alanda görülmesi sorusudur. Çünkü bu duruma uygun olarak bir metin hazırlanması gerekir ve daha verimli geri dönüşler mümkün olur.

Google Ads içinde bulunan ve her gün on binlerde dijital pazarlama profesyoneli tarafından kullanılan anahtar kelime planlayıcıları, reklam verenler açısından oldukça avantajlıdır. Kısaca arama ağı kampanyalarında reklam grubu ve anahtar kelimelerin belirlenmesi, firmaların rekabetinde oldukça önemlidir.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

Belarus E-ticaret Sitesi Kurulumu

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1