E- Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir

E- Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dijitalleşmenin etkisiyle, e-ticaret sitesi kurma fikri tüm sektörlerde yaygınlaşmaya başlamıştır. Covid-19 salgınıyla birlikte online alışveriş hayatımızın bir parçası haline geldi. Birçok sektör e-ticarete adım attı. Bu dönemde hayatımızda iyice yer edinen e-ticaretin birçok avantajı vardır. 
İşletmeler e-ticaret sitesi üzerinden ürün ve hizmet satarak daha çok kar elde etmeye başladılar.  İşletme ve şahıslara büyük katkısı olan e-ticaret sitelerini yalnız kurarken birkaç noktaya özellikle dikkat etmek gerekiyor. Doğru adımlarla e-ticaret sitesi kurulduğunda ancak avantajlarından yararlanabilirsiniz. E-ticaret sitesi kurma konusunda Loccadigital ile iletişime geçebilirsiniz. 

E-Ticaret Sitesi Kurarken Bilinmesi Gerekenler

E-ticaret web sitesi Ankara lokasyonunda hizmet veren Loccadigital aşağıda belirteceğimiz çalışmaları yapmaktadır. E-ticaret sitesi kurulmaya karar verildiğinde bazı noktalara özellikle dikkat edilmelidir. O noktaları şöyle sıralayabiliriz:

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

E-ticaret sitesi kurmadan önce mutlaka hitap edeceğiniz kitleyi belirleyiniz. Ürün ve hizmetleri hangi kitleye sunacağınızı e-ticaret sitesini kurmadan belirleyiniz. Hedef kitlenin belirlenmesi sayesinde müşteri tabanını daha iyi tanıyıp onlara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. 

Şirket Kurma

E-ticaret sitesi kurarken şirkete ihtiyaç duyacaksınız. Hizmet ve ürün satışlarında fatura kesmek gerekiyor. Bunun içinde şirkete ihtiyacınız olacak. 
Hukuki Süreç
E-ticaret sitesi kurarken hukuki süreci de atlamamak gerekiyor. Hukuki süreç kapsamına;

  • Gizlilik sözleşmeleri,
  • Kullanıcı sözleşmeleri,
  • Mesafeli satış sözleşmesi gibi konular girmektedir. 

E-ticaret sitesi kurma işlemlerinde hukuki süreçle ilgili konularda ajansımız sizi en iyi şekilde yönlendirecek. 
Alan Adı
Marka ya da işletmeniz varsa onların ismini e-ticaret sitesi alan adında da kullanabilirsiniz. Yeni bir marka oluşumunda alan ve marka adının aynı olması gerekiyor. Alan adı hem akılda kalan hem de kısa olmalıdır. 
Tasarım
E-ticaret sitesi düzenleme ve kurma işlemlerinde tasarım konusu da önemli bir unsurdur. İkon, renk gibi konular tasarım için gereklidir. E-ticaret sitesi tasarımı; kullanıcıyı yormayacak görsel ve renklerden oluşmalıdır. 
Ödeme Sistemleri
Taksitli alışveriş imkânı farklı farklı kredi kartları için oluşturulacaksa; her bankaya ayrı sanal Pos başvurusu yapılır. Alternatif ödeme yöntemleri, zorlu sanal Pos başvuru sürecine ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. 
Yazılım ve Altyapı
E-ticaret sitesini kurarken altyapı konusuna da dikkat etmek gerekiyor. Altyapı ile yazılım; güvenilir ve işlevsel olmalıdır. 
Ürün İçerikleri ve Bilgileri
Tüketicilerin dikkatini çekmek için ürünlerin yanında içeriklerde girilmelidir. Ürünlerle alakalı bilgi veren içerikler satışın gerçekleşmesinde önemli etkendir. Ürünler kategori halinde sunulmalıdır. E-ticaret sitesi, kullanıcı odaklı olmalıdır. Özellikle kullanıcı odaklı içeriklerin sayesinde arama motorlarının da üstüne çıkabilirsiniz. 
Güvenlik
Dijital ortamlarda güvenlik konusuna çok dikkat edilmelidir. Üçüncü kişilerin eline ulaşmadan kredi kartı bilgileri bankaya gitmelidir. Bunun içinde güvenlik sistemi gerekiyor. 
E-Ticaret Sitesi Kurarken Pazarlama Kampanyaları Önemi
E-ticaret web sitesi içerisinde satışları artırmak için kurulum aşamasında pazarlama stratejileri de geliştirilmelidir. Instagram gibi sosyal medya mecraları üzerinden e-ticaret sitenize özel işletme sayfasını oluşturunuz. Sosyal medya platformlarında;

  • Konum,
  • İletişim bilgileri,
  • Web sitesi bağlantısı gibi konulara yere verilmelidir. 

Instagram ve Facebook reklam kampanyaları oluşturup; e-ticaret sitenizin satışlarını artırabilirsiniz. Aynı zamanda bu reklam kampanyalarıyla e-ticaret sitenizin trafiğini de artırabilirsiniz. Google reklamları da e-ticaret sitesi için önemlidir. Tıklama başına, anahtar kelime, demografik bilgilerle sorgulama sonucunda tıklama başına ödeme alacağınız Google reklamları oluşturabilirsiniz. E-posta pazarlamada e-ticaret sitesi kurarken gereklidir. Tüketicileri e-posta listesi içerisine almak için çalışmalar yapabilirsiniz. E-ticaret sitesi Seo çalışması yaparak Google’de üst sıralarda yer alabilirsiniz. E-ticaret sitesi optimize edilerek, tüketicilerin aradıkları ürünleri kolayca bulması sağlanabilir. E-ticaret sitesi Seo çalışmalarında meta başlıklara mutlaka yer verilmelidir. 

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

KVKK Uyumlu Eposta Kurulum Hizmeti

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1