ERP Yazılım Nedir

ERP yazılım nedir genel olarak baktığımızda kurumsal kaynak planlaması anlamına gelir ve tüm organizasyon ve veri süreçlerinin tek bir noktaya entegre edildiği sistemlerdir denilebilir. Genel olarak ERP sistemleri, yazılım ve donanım dahil olmak üzere birçok bileşen içermektedir. Çoğu ERP sistemi ise kurum içerisinde entegre edilen çeşitli işlevlerden alınan verileri saklamak adına birleştirilen veri tabanı kullanmaktadır. ERP sistemleri, kurumsal kaynak planlamasıyla bir işletmenin kaynaklarını etkili ve verimli şekilde kullanmak adına tasarlanmıştır. İşletmeler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, vakıflar, hükümetler ve diğer tüm kuruluşlar ERP yazılımlarını kullanabilir.

ERP Yazılım Modülleri Nelerdir?

İşletmelerin gereksinimleri sabit kalmayarak sürekli gelişebilen potansiyele sahiplerdir. Geçmiş dönemde işletmeler, finans, muhasebe ve insan kaynakları gibi tek bir modülle yetinirken artık işletme yönetiminin, üretim ve satışın evrilmiş olduğu yeni bir dünyada tek bir modül yeterli gelmemektedir. ERP modülleri ve özelliklerine genel anlamda bakacak olursak:

  • Stok yönetimi, işletmelerin ihtiyaç duyduğu detay ve özelliklerde stoklarınızı tanımlar ve yönetimini kolaylaştırır.
  • Ticari hayatınızı sürdürme aşamasında işlem yaptığınız paydaşların verileriyle işlem detayları tek bir çatı altında toplanır.
  • Satış yönetim uygulamalarıyla birbirine entegre çalışan alt modüller, tüm satış sürecini kontrol altında tutar.
  • Finans yönetim modülleri, genel muhasebe, depo yönetim, üretim yönetimi, dış ticaret ve proje modülü gibi birçok modül, işletme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Neden ERP Yazılımı Kullanılır?

Sahip olunan ERP yazılımı ile firma bünyesindeki tüm karmaşık iş süreci tek bir noktadan takip edilebilir. Aynı zamanda yönetebilme ve tüm bunlarında hatasız, hızlı gerçekleşmesine olanak sunmaktadır. Bunları yaparken de işletmelerin tüm kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanarak işletmeler açısından sağlam bir altyapı oluşturulmaktadır. ERP yazılımları nelerdir genel olarak baktığımızda ise DİA, SAP, LOGO, IFS gibi çeşitli yazılımlardan bahsetmek söz konusu olabilir.

Birden fazla kaynaktan organizasyonun ortak işlemsel olan çözümlerle kuruluşların finans, muhasebe, proje yönetimi, satın alma, tedarik zinciri ve üretimi gibi günlük iş faaliyetleri yönetilebilir. ERP yazılım imkanları finansal yönetim, üretim ve lojistik alanın tüm yönlerini izler, iş sürecinizin tamamına yönelik olarak şeffaflık sağlamaktadır. Bu entegreli sistemlerde uçtan uca iş akışıyla veri için işletmede merkez görevi görmektedir.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

Kurumsal Web Tasarımı Nedir

Image
Blog - Locca Digital

Uşak Web Tasarım

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1