Google Bağlantı Reddetme (Disavow) Nedir

Disavow Tool, web sitesinden alınan linklerin zararlı olduğunu ya da linkin tanınmadığı durumlarda bunu Google arama motoruna bildirmek amacıyla kullanılan bir araçtır. Disavow Tool’a neden ihtiyaç duyulur? Türkçe karşılığı ‘’bağlantıları reddetme aracı’’ olan  bu terim zararlı olabilecek backlinklerin engellenmesi için kullanılan bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

SEO çalışmaları yapan kişiler ya da firmalar, aranma hacmi yüksek olan kelimeler kullanarak SEO çalışmaları yaparken birbirlerine ya da tek taraflı uygulanan, zararlı olan, etik dışı SEO yöntemleri bulunmaktadır. Bu çalışmalarda görülebilecek ve yönetilebilecek birden fazla tool yer almaktadır. Disavow Tool, SEMRush bu tool’lar arasında yer almaktadır. Bu yardımcı araçlar kötü amaçla kullanılan backlink bağlantılarını yönetmek ve siteniz ile ilişkilendirmek istemeyeceğiniz tüm bağlantıların engellenmesi için kullanılabilmektedir.

Zararlı Baclinklerin Tespit Edilmesi

Backlink analizlerini web sitenizin sayfalarının üzerinden manuel olarak tespit etmeniz mümkün değildir. Bu analizi tek tek yapmak istediğiniz zaman bunun için bir çok yardımcı araç kullanabilirsiniz. Bu yardımcı araçların sayesinde çok kolay bir şekilde backlinklerinizi birden fazla kategoriye göre filtreleyebilir, kategorilere göre farklı .txt dosyaları içerisinde toplama imkanına sahip olabilirsiniz.

Bu işleme örnek verecek olursak; Dil kategorisinde bir filtreleme yapacağınız zaman Almanca bir site üzerinden yönlendirilen backlink için zararlı olup olmadığını çok kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Bu özelliği kullanarak baclinkleri Alexa değerlerine göre filtreleyebilir işinize yaramayan ve zararlı olabilecek linleri ayırt edebilirsiniz. Bu sayede yüksek ve kaliteli backlinkleri kolaylık ayırt etme imkanına sahip olabilirsiniz. Kolay bir şekilde ayırt edilen backlinkler sayesinde zararlı link listeniz’e eklemenin de önüne geçebilirsiniz.

Disavow Ne Zaman Kullanılması Gerekir?

Disavow aracının ne zaman kullanılması gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu yardımcı aracı kullanabileceğiniz durumları sizler için sıraladık;

  • Sitenizi gösteren çok fazla spam olduğunda ya da düşük kalitede olan bağlantılara maruz kalındığında
  • Site üzerinde uygulanan manuel işlemler nedeniyle
  • Google tarafından siteniz için bir ceza durumu olduğunda ya da sitenize yapılan SEO uygulamaları nedeniyle Disavow Tool kullanılmaktadır.

Disavow Tool Nasıl Kullanılır?

Disavow Tool kullanılmadan önce ilk olarak reddedilecek bağlantıları URL olarak mı yoksa Domain olarak mı reddetmek istediğinizi belirlemiş olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise kaldırmak istediğiniz bağlantıları bir .txt metin dosyası içinde toplayarak Search Console üzerinden Geri Bağlantıları Reddetme aracına tıklayarak daha önceden oluşturmuş olduğunuz metin dosyasını buraya yükleyebilirsiniz.

Yüklenen URL’ler 1-2 hafta içerisinde silinip reddedilecektir. Google size yapılan değişiklikleri bildiren bir e-posta atar ve değişikliklerin gerçekleşebilmesi için Google’ın sitenizi taraması birkaç haftayı bulabilmektedir. Tüm işlemler bu kadar.

Disavow Tool kullanırken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta vardır. Reddettiğiniz bağlantının kalitesiz olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Eğer kalitesiz backlink sanıp kaliteli bir linki reddederseniz sıralama kaybı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

İzmir Web Tasarım

Image
Blog - Locca Digital

Balgat Web Sitesi Yapan Yerler

Image
Blog - Locca Digital

Malatya Web Tasarım

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1