Google News Kaydı Nasıl Yapılır

Google News, belirli kriterleri sağlamış olan 80.000’den fazla haber kaynağından aldığı haberlerin hepsini tek bir yerde toplayan geniş bir haber platformudur. Yalnızca haber kaynaklarının yer aldığı bu platforma kabul edilebilmek için Google tarafından belirlenen kriterlere uyuyor olmanız gerekmektedir. Google News kaydı oluşturmak sanıldığı kadar zor değildir. Ancak kayıt olmak için gerekli olan tüm adımları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle kolay bir süreç de değildir. Sitenizi Google News’e eklemek istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

Sitenizi Google News’e eklemek için yapmanız gereken başvuru aşamalarını sizler için sıraladık;

 • Google Haberler Yayıncı Merkezi sayfasını açın.
 • Karşınıza çıkan listeden öncesinde Search Console ile doğrulanan sitenizi seçin.
 • Hemen yanında yer alan ‘’Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun’’ kısmına tıklayın ve kaydınızın ilk aşamasını tamamlayarak ilerleyin.
 • Karşınıza çıkan ekranda yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde doğru bilgiler ile doldurun ve ‘’Gönder’’ kısmına tıklayın.

Google News Kaydı Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Google News kaydı oluşturmak zor olmasa da çok da kolay değildir demiştik. Sitenizi Google News’e eklemek için başvuru yapmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. İşte bu noktalara dikkat ederek kolaylıkla kaydınızı oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sitenizin Google içerik politikalarına uygun olması gerekir.
 • Sitenizin Google tarafından oluşturulan teknik gereksinimlere uygun olması gerekir.
 • Google News site haritası oluşturulmalıdır.
 • Künye ve iletişim sayfalarının Google kurallarına uygun olacak şekilde düzenlenmesi gereklidir.

Sitenizin künye sayfasında olması gereken bazı bilgiler vardır. Bunlar; genel yayın yönetmeni, yazı işleri müdürü, görsel koordinatör, reklam yayın müdürü, hukuk danışmanı, iletişim bilgileri ve adres gibi bilgilerdir.

İletişim sayfanızda da bazı bilgiler bulunmalıdır. Bunlar ise; iletişim kurulacak kişinin bilgileri, telefon numarası, e-posta adresi, adres, Google harita konumu gibi bilgilerdir. Bu bilgilere iletişim sayfasında mutlaka yer verilmesi gerekmektedir.

Google News Kaydı Neden Önemlidir?

Haber sitelerine olan trafiğin %50’lik kısmı ve daha fazlasını karşılayan Google News, halka açık içerikler sunan hemen her platform için son derece önemlidir. En büyük avantajı ise kullanıcıların Google News’te yer alan haberlere güveniyor olmasıdır. Bunun nedeni ise Google’ın istediği kurallara göre kaydını tamamlamış bir sitenin Google tarafından doğrulanmasıdır. Peki Google News kaydının avantajları nelerdir? Bu avantajları şu şekilde sıralamamız mümkün olacaktır;

 • Sitenin indesk hızı artmaktadır.
 • SERP sayfasının en başında yer bulma imkanınız olmaktadır.
 • Trafiğin büyük oranda artış göstermesi.
 • Daha fazla kullanıcıya erişim imkanı olduğundan gelirleriniz de bu orantıda yükselmektedir.

Google News’in avantajlarından yararlanmak için kaydınızı oluşturabilir ve tüm bu avantajlardan yararlanma imkanına sahip olabilirsiniz. Böylece sitenizin daha fazla kişi tarafından fark edilebilir olmasını sağlarsınız.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

İzmir Web Tasarım

Image
Blog - Locca Digital

Ankara Web Tasarım Fiyatları

Image
Blog - Locca Digital

Arapça E-ticaret Sitesi Kurulumu

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1