Google Search Console Nedir, Nasıl Kullanılır

Google Search Console site sahiplerine, web sitelerinin performanslarını izleyecek çeşitli araçlar sunar. Diğer taraftan da kullanıcıların Google aramalarında da siteleri ne şekilde gördüğünü de takip etmeyi sağlar. Google Search Console, web sitelerinin hangi aramalarda öne çıkması, backlinkler, site trafiği gibi çeşitli konuda önemli verilere ulaşabilmek de mümkündür. Kısaca, sitenin hangi noktalarda yüksek performans gösterdiğini de kolay şekilde görebilirsiniz. Bu durumda daha başarılı SEO iyileşmeleri yapabilmek anlamına gelir.

Google Search Console, sitenin nasıl bir yapıda olduğunu bildirmek ve bunlar arasında da site haritalarını göndermek, sitelere gelen backlinkleri görmek, robot.txt dosyasını oluşturmak ve daha fazla bilgi edinmek gibi maddeler yer alır. Sonuç olarak kullanılması gereken etkili SEO araçları arasındadır.

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Google Search Console’u kullanabilmek adına doğal olarak ilk yapılması gereken şey siteleri Search Console’a eklemektir. Google Search Console giriş yapıldıktan sonra özellik ekleme butonunu görürsünüz. Bu kısımdan mülk eklemesi yaptıktan sonra doğrulama ve onaylama sürecinden geçmeniz gerekiyor. Siteleri Google’a onaylatmanın birkaç farklı yolu mevcut. Bunlardan en kolayı ise kod eklemedir.

Google, web sitelerin HTML kodları arasına yerleştirmek için bir kod verir, bu kodu sitenizde iki etiket arasına yerleştirmeniz yeterlidir. Böylece Google sitenin size ait olduğu doğrulanır. Başlamak için şu adımları izlemeniz önerilir:

  • Google Search Console’un sunmuş olduğu tüm bilgilere erişmek için site sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekiyor.
  • Google’ın sayfalarınızı bulup okuyabildiğinden emin olmanız gerekiyor. Bu noktada dizip kapsamı raporunu inceleyerek sayfa hatalarını ve uyarılarını düzeltmeye çalışabilirsiniz.
  • Google platformunun sitenizde bulunmuş olduğu mobil kullanılabilirlik hatalarını inceleyebilirsiniz.
  • Google Search Console’a site haritası göndermeyi değerlendirebilirsiniz. Böylece sitenizin keşfedilmesi hızını arttırabilirsiniz.
  • Sitenizin performansını izleyerek sayfalara, sorgulara ve ülkelere göre dökümler dahil olmak üzere Google Arama’dan ne kadar trafik aldığınızı göstermektedir.

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Google Search Console ne işe yarar genel olarak özetlersek, site sahibi ve yöneticileri için birçok farklı özellik barındırır. En önemli özelliği, web sitesi sahibi olan bireylerin sitelerini Google dizinine eklemeleridir. Bu süreçte dizideki durumu kontrol edebilmelerine de imkân tanır. Üstelik Google tarafından da ücretsiz sağlanan bir web sitesi hizmeti olabilmesi açısından da büyük bir avantaj sağlar. Bu aracın sunduğu hizmetlerden bazıları, robot.txt dosyalarını görebilme, site haritasını göndererek kontrol edebilme, backlinkleri listeleyebilme, Googlebot’un siteyi ziyaret ettiği sıradaki istatistikleri görme, Googlebot’un tararken zorlandığı sayfaları görmek gibi birçok hizmeti vardır.

Tüm bunların yanı sıra eğer siteniz için Google tarafından bir ceza verilmişse, bu cezayı Google Search Console üzerinden görebilirsiniz. Ücretsiz bir Google hizmeti olan Google Search Console, kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Sitenin arama sonuçlarında nasıl bir performans gösterdiği konusunda sizlere fikir sağlar. Bu nedenle web site sahiplerinin mutlaka kullanması gereken hizmetler arasındadır.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

Hakkari Web Tasarım

Image
Blog - Locca Digital

Ordu Web Tasarım

Image
Blog - Locca Digital

İstanbul Web Tasarım

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1