Hangi Platformlarda Mobil Uygulama Geliştiriliyor

Hangi platformlarda mobil uygulama geliştiriliyor genel olarak baktığımızda gelişen teknolojiyle beraber birçok programlama dili gündeme gelmektedir. Bilindiği üzere günümüz teknolojisinde akıllı telefon kullanımı oldukça yüksektir. Aynı zamanda mobil kullanım artış gösterince birçok şirkette mobil uygulama geliştirme alanına büyük bir önem vermeye başlamıştır. Mobil uygulama geliştirmek için birçok yöntem vardır ve özellikle günümüzde geliştirilen teknolojilerle tek bir dil kullanılarak çeşitli platformla uygulama hazırlanabilir. En iyi mobil uygulama geliştirme dili ve platformlarla beraber istenilen sonuca ulaşabilmek mümkündür.

Uygulama Geliştirilen Platformlar

Mobil uygulama geliştirme programları ve platformlarına baktığımızda işinize yarayacak hızlı ve kolay programlarla avantaj yakalanabilmektedir. Bilgisayar programı yazılımcıları, kodlarla uğraşmak için büyük bir emek ve zaman harcar. Bu aşamada ise geliştirilen programlar sayesinde ara yüzler ve kolaylıklarla yazılımcıların daha hızlı şekilde sonuca ulaşmasına sebep olabilmektedir. Bu noktada öne çıkan platformlardan bazıları ise, Android Studio, Visual Studio, Cordova, QT, Eclipse, Komodo, NetBeans gibi birçok platform sayılabilir.

Mobil uygulama gelişimi açısından uygulamayı kullanan bireylerin kendi oluşturmuş olduğu programa bağlı olarak en iyi uygulama değişkenlik göstermektedir. Ancak bunlar arasında bir karşılaştırma yapabilmek mümkün değildir. Kullanılan işletim sistemine göre firmalar kendi yazılımlarını kullanmak adına üretici ve kullanıcıları da bu sistemlere yönlendirmektedir.

Flutter ile Mobil Uygulama Geliştirme

Flutter ile uygulama geliştirme yöntemi arkasında Google olan güçlü bir mobil geliştirme ortamı sağlar. Diğer platform mobil geliştirme ürünlerinin dışında tam olarak native bir deneyim sunar. Aynı anda hem Android hem de İOS mobil ürününü olarak hem masaüstü hem de web üzerinde geliştirme için kullanılabilir. Kısacası tek bir kod alt yapısına sahip Web, İOS, Android ve masaüstü yazılımınız olacaktır.

Genellikle şirket veya müşteriler için potansiyel mobil uygulama gelişimi platformu olan Flutter, Google desteğiyle uyumluluk zorunluluğu olmadan Android ve İOS uygulamaları oluşturmayı daha kolay hale getirmektedir. Üstelik geliştiriciler arasında en hızlı şekilde popülerlik yakalayan uygulama gelişim dilidir.

React Native ile Mobil Uygulama Geliştirme

Çok platformlu İOS ve Android uygulamaları tasarımını sağlayarak en popüler mobil uygulama geliştirme dilleri arasında bulunan React Native, özel bir mobil uygulama geliştirme kütüphanesi olmaktadır. React Native kendine özel bir dil formatına sahiptir ve böylelikle tek bir dil üzerinden yerel uygulama gelişimi mümkün olarak çok farklı platformda çalıştırabilme olanağı tanımaktadır. React Native ile geliştirilen uygulamalar, birçok platformda tam performans olarak çalışabilmektedir ve bu yolla geliştirilen mobil uygulamalarda kullanıcı deneyimi, hız ve işlevsellik çok fazla olacaktır.

Genel olarak yüksek performanslı bireysel veya kurumsal mobil uygulama sahibi olmak isteyenler, React Native teknolojisini kullanmaktadır. Her sektörden de farklı ihtiyaçlara yönelik olarak mobil uygulamalarda kolay bir şekilde kullanılacak sistemlerdir.

Kotlin ve Java ile Mobil Uygulama Geliştirme

Kotlin, kullanım alanının genişliği ile bilinen bir dil olarak genellikle Android uygulamaların geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Java dili ise yine Android uygulama geliştirici dillerden biri olarak sıklıkla tercih ediliyor. Her iki dilde Android Studio ve Google tarafından desteklenmektedir ancak ikisinin de bazı belirgin farkları mevcuttur. Mobil uygulama geliştirmek için hangi dil denildiğinde akla ilk gelen Java, dünyanın en fazla talep gören programlama dilleri arasında bulunan ve uygulama gelişim kariyerine başlangıç yapmak isteyenler içinde mükemmel bir tercih olacaktır. En eski Android programlama dilleri arasında bulunan Kotlin, Google’ın tercih ettiği seçenek haline gelerek bir bakıma daha fazla desteklenmektedir.

Swift ve Objective-C ile Mobil Uygulama Geliştirme

Swift ve Objective-C ile mobil uygulama geliştirme yöntemleri İOS, Mac, Apple Watch ve Apple TV uygulamaları geliştirmek için kullanılmaktadır. Swift ile uygulama geliştirme yöntemine baktığımızda Apple işletim sistemlerinde uygulama yazmak için kullanılan 2 dilden biri olarak öne çıkıyor. Objective-C ise yine programlama dili olarak dünyanın en popüler dili C dilinin temel hali olarak düşünülebilir. Objective-C eşsiz özellikleriyle programlama sırasında karşılaşılan sorunlara kolay ve esnek çözümleri sunar.

Genel olarak yeni bir mobil uygulama projesi başlamak söz konusu olduğu zaman hangi programlama dilinin kullanılması gerektiği oldukça önemlidir. Bu noktada önerilen birçok programlama dili kullanılabilir ve mobil uygulamanızı daha iyi şekilde özelleştirebilirsiniz.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

Rize Web Tasarım

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1