SEO İçin Yapısal Veri Kullanımı Nasıl Olmalı

Yapısal veri en genel anlamda organize edilmiş bilgi anlamına gelir. Organize bilgi ise temelde yapısal veri anlamına gelir. Yapısal verilerin temel amacı, bir web sayfası konusunda belirli bilgileri iletmektir, böylelikle sizlere ait sonuçların Google arama sonuçlarında zengin sonuçlar olarak görüntülenmeleri mümkün hale gelecektir. Yapısal veri, SEO temellerinde de sıklıkla duyduğumuz kavramlar arasındadır. SEO çalışmalarında yapısal veriler, arama motorlarının sayfaları anlayacağı şekilde belirli biçimlerle işaretlemeleriyle yapılır. Arama motorları botları bu verileri okuyarak sayfaları daha zengin biçimlere dönüştürür.

Yapısal Veriler SEO’da Neden Önemlidir?

Yapısal veriler, Google’ın sayfanın hangi konuyla alakalı olduğunu anlama noktasında işi oldukça kolaylaştırır. Yapısal veri sayesinde arama motorlarıyla kolay bir şekilde konuşabilirsiniz. Örnek olarak ürünün fiyatı, bedenleri gibi detaylar aktarılabilir. Örnek verecek olursak, Google, kendi sitesi üzerinden Job Posting schemasını kullandı ve organik trafiğini %94 oranında arttırdı. SEO için yapısal veri kullanımı ile SERP’te sayfaların biçimi daha iyi hale gelirken tıklama olasılığınızda artış gösterir.

Google üzerinde daha fazla zengin arama biçimlerini de göstermeye başladığı günümüzde, es geçilmemesi gereken SEO konuları arasındadır. Özellikle rekabetin hızla arttığı Google dünyasında rakiplerden daha önde olmak isteyenler yapısal verilerden mutlaka yararlanmalıdır. Yapısal veri örnekleri de şu şekilde özetlenebilir:

  • Medya, dijital fotoğraf, video ve ses dosyaları vb.
  • Mobil ve iletişim verileri, telefon kayıtları, metin mesajları, sohbet
  • Sosyal medya web siteleri, Linkedin, Twitter, Facebook gibi sosyal ağların veya İnstagram gibi uygulamalardan, fotoğraf paylaşım siteleri veya Youtube platformundaki veriler denilebilir.

Yapısal Verilerin SEO Avantajları

Yapısal veriler sayesinde arama sonuçlarında sıralamanız ilk sıradaki rakibinizden alt sırada olsa da Schema işaretlemeleri ile birlikte kullanıcılar size daha fazla tıklar. Bu sayede kullanıcıları kaybetmemiş olur, hatta bir süre sonra onları bile geçebilirsiniz. Bu nedenle arama sonuçlarında üst sırada yer alabilmek adına, Google bu işaretlemeleri kullanacaktır. Yapısal veri avantajları şu şekilde özetlenebilir:

  • Yapısal veri çalışmaları, arama motoru aranma sonuçlarında istenilen değişikliği yapmaya izin verir.
  • Arama motorlarında tarifte hangi içeriklerin bulunmasını istediğinizi detaylandırabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenize daha yakın olabilirsiniz.
  • Google, tüm bu bilgileri anında kavrar ve arama sonuçlarında göstermeye karar verir. Böylece Google’da web sitenizdeki bir sayfa hakkında ayrıntılı bilgileri anlatmak için kullanacağınız mükemmel bir araçtır.
  • Google arama motorlarında daha sonrasında bilgilendirici, zengin arama sonuçlarını oluşturmak adına bu bilgileri kullanabilir.

Yapısal veri, SEO için önem taşır çünkü bu sayede Google sayfanızın web sitesi içeriği hakkında kolay bir şekilde bilgi edinir. Google, taramış olduğu sayfayı arama sonuçlarında gösterebilmek için daha iyi tarar. Bu durumda yapısal verileri kullanmak, Google ile konuşmak anlamına gelir. Kısaca yapısal veri kullanımı için bir profesyonel destek alarak sitenizi yükseltebilirsiniz.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

Ankara Web Sitesi Yapan Firmalar

Image
Blog - Locca Digital

Ostim Web Tasarım

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1