Sosyal Medya Yönetiminde Doğru Bilinen Yanlışlar

Sosyal medya yönetimi günümüzde marka ve işletmelerin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Marka bilinirliliğinin artırılması, hedef kitleye ulaşma gibi konularda sosyal medya yönetiminin önemi çok büyüktür. “Sosyal medya yönetimi nasıl olur” noktasında Loccadijital işletme ve markanız adına çalışmalar yapmaktadır.
Sosyal medya yönetiminde beklentilerin karşılanması çok önemlidir. Doğru stratejileriyle yönetilen sosyal medya hesaplarından daha çok verim alabilirsiniz. Sosyal medya platformlarının her birinin kendine özgü yönetim şekli ve kuralları bulunuyor. İşletme ile markaların imaj ve kimlik kazanması noktasında kurumsal sosyal medya yönetimi çok önemlidir.

Sosyal Medya Yönetiminde Yapılan Yanlışlar

Sosyal medya yönetimi konusunda birçok yanlış yapılmaktadır. O yanlışlar işletme ve markaların prestij kaybetmesine sebep olmaktadır. Sosyal medya yönetiminde doğru bilinen yanlışları şöyle sıralayabiliriz:

Hizmet ve Ürünlerin Farklı Versiyonlarının Paylaşılması

Sosyal medya yönetimi yaparken aynı hizmet ve ürünlerin farklı versiyonlarının devamlı paylaşılması diğer hesap kullanıcılarını sıkar. Bu konu takibi bırakmaya kadar gidebilir. 
Sosyal Medya Platformlarını Sadece Satış Artırmak İçin Kullanmak
Sosyal medya platformlarını yalnızca satışa yönelik kullanmakta çok yanlıştır. Sosyal medya platformlarını kullanırken;

  • Mevcut müşterileri ve potansiyel müşterileri anlamak,
  • Markayla ilgili algıyı yönetmek,
  • Müşterilere yönelik kampanyalar geliştirmek gerekiyor. 

Ankara sosyal medya ajansı olarak hizmet veren Loccadigital çalışmalarında etkileşim ve iletişim konusuna özellikle önem veriyor. Sosyal medya yönetiminde takipçilerle etkileşim ve iletişim kurmak çok önemlidir. 

Hedef Kitleye Yönelik Strateji Geliştirememek

Hedef kitleye yönelik strateji geliştirilememesi işletmenin sosyal medya platformlarından istenilen verimi alamamasına sebep oluyor. Sosyal medya yönetimine başlamadan önce hesabın temellerinin çok iyi atılması gerekiyor. Sosyal medya yönetiminde hedef kitleyle ilgili şu çalışmalar yapılmalıdır;

  • Doğru tanıtım yöntemleri belirlenip onlar uygulanmalı,
  • Hedeflenen kitleyle iletişim kurarken doğru yöntemler kullanılmalıdır,
  • Sosyal medya analizleri düzenli yapılmalıdır,
  • Sosyal medya analizi yapıldıktan sonra verilerin doğru şekilde çıkartılması gerekiyor,
  • Hesaplar devamlı tahlil edilmelidir,

Hizmet ve Ürün Tanıtılırken Salt Reklamcılık

Sosyal medya yönetimi püf noktaları denildiğinde dikkat çekici ve eğlenceli olması çok önemlidir. Sosyal medya hesaplarında; sade, anlaşılır dil kullanılmalıdır. 
Noktalama ve yazım kurallarına uyulmasına da çok dikkat edilmelidir. Siyasi görüş, din, cinsiyet gibi konularda kullanılan dil önemlidir. Aşağılayan paylaşımlar kesinlikle yapılmamalıdır. Paylaşım sıklığı konusu büyük önem arz ediyor. Paylaşımların az olması kadar çok olması da dezavantajdır. 

SEO ile SMO Aynı Anlama Gelmesi

SMO; sosyal medya optimizasyonu anlamına geliyor. SMO; sosyal medya platformlarındaki çalışmaları ifade etmektedir. SEO; arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO ile SMO çok farklı ifadeler olmasına rağmen aynı sanılıp sosyal medya yönetimi çalışmalarında yapılmaktadır. Dolayısıyla bu da işletme ve markaların aleyhine sonuçlanacaktır. 

Sadece Bir Sosyal Medya Platformunu Kullanmak

İşletme ve markaların sadece bir sosyal medya platformunda hesabı olması da yanlıştır. İşletme ve markalar sadece o ağda tanınır olurlar. Tek sosyal medya platformunda işletmenin aktif olması etkili yöntem değildir. Bir işletme en az iki sosyal medya platformunu aktif kullanmalıdır. 

Farklı Yazı Fontlarının Kullanılması

Sosyal medya yönetimi stratejileri oluştururken kullanılan yazı tipine de dikkat edilmelidir. Sosyal medya platformlarında kullanmak için belirli bir yazı tipi belirlenmelidir. O yazı tipinin dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Kullanılan genel renklerde yazı fontu kadar önemlidir. Tüm sosyal medya platformlarında aynı dilin ve ölçülerin kullanılması da büyük önem taşıyor. Loccadijital bahsettiğimiz noktalara dikkat ederek Ankara sosyal medya danışmanlığı hizmetini veriyor. 

 

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur

Image
Blog - Locca Digital

Kocaeli Web Tasarım

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1