CDN Nedir, Ne Avantaj Sağlar

CDN nedir ne avantaj sağlar genel olarak özetlenirse ‘Content Delivery Network’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve internet sitesine ait olan içeriklerin en hızlı şekilde teslimini sağlamak amacıyla beraber çalışan, coğrafi olarak farklı konumlara dağıtılan bir sunucu kümesi olarak özetlenebilir. Daha kısa tanımıyla CDN, global sunucu topluluğudur ve coğrafi olarak dağıtılan bir sistem olsa da beraber çalışan sunuculardan oluşur. En temel amacı da kullanıcılara internet içeriğini en hızlı şekilde oluşturabilmektir. CDN’in en önemli ikinci amacı da web sayfalarını DDOS vb. zararlı olan saldırılarak karşı korumaktır denilebilir.

CDN Nasıl Çalışır?

İçerik dağıtım ağı yani CDN nasıl çalışır genel olarak özetlersek, bir web sitesine ait olan verilerin sadece ana sunucuda olmaması, CDN ağında bulunan tüm yerel sunucular içinde barındırılmaktadır. Dünyanın da herhangi bir yerinden kullanıcılar web sitesini ziyaret etmek istediklerinde, web sitelerine ait olan statik veriler ana sunucu üzerinden değil, o kullanıcılara yakın olan sunucudan sunulur. Verilerin en yakın sunucu üzerinden yüklenmesiyle beraber web siteleri, dünyanın her yerinden daha hızlı yüklenebilir.

Sistem en yakın sunucuyu tespit ederken, CDN internet sitesi verilerini son kullanıcıya en yakın noktadan servis edilmesi prensibi ile çalışır. CDN, sahip olduğu web sitesine ait olan tüm verileri, o web sitesinin asıl sunucusundan çeker. CDN, çektiği verileri ön belleğe alır ve bir internet kullanıcısı o verileri talep ettiğinde ön belleğe aldığı verileri internet kullanıcısına sağlar.

CDN Ne İşe Yarar?

CDN’in tercih edilmesinin bir numaralı nedeni de hız artışına katkı sağlamasıdır. CDN, bunu kullanıcılara en yakın konumdan dosya göndererek sağlar. Verilerin en yakın konumundan gönderilmesiyle beraber indirme hızı, gecikme süresinde olumlu yükselişler yaşanır. Günümüzde hosting platformlarının da VPS Server’ları gibi güçlü ve özel sunucu çözümleri bulunur. Bu çözümler çok yüksek olan CPU, Disk ve Ram alanı gibi özellikler sunar. CDN ne işe yarar genel olarak özetlersek:

  • CDN hizmetleri, DDOS saldırılarına karşı olarak koruma sağlar. Üstün güvenlikli teknolojiye sahip olan CDN, güvenlik sertifikalarında düzenli olarak geliştirme ve iyileştirme yapar.
  • CDN kullanmak, sizleri birçok ek maliyetten kurtarır. Bu maliyetlerden biri de bant genişliğidir ve CDN kullanmak web siteye gelen yoğun trafiği kaldırır.
  • E-ticaret siteleri, black friday gibi özel günlerde büyük kampanyalar yapar. Bu günlerde CDN ile gelen trafiği farklı sunuculara dağıtma imkanına sahip olunabilir.

CDN kullanan siteler arasında içerik dağıtım ağı büyük veya küçük ölçekli olan tüm web siteleri tarafından tercih edilir. Fakat genelde çok fazla içerik barındıran, global trafiği yüksek olan ve büyük hacimli siteler tarafından tercih edilmektedir. CDN hizmeti, e-ticaret, oyun, haber, video gibi amaçlarla hizmet eden siteler için olmazsa olmaz durumdadır.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

LinkedIn Profil Yönetim Uzmanı

Image
Blog - Locca Digital

Rusça Web Sitesi Yapan Firmalar

Image
Blog - Locca Digital

Karaman Web Tasarım

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1