Fotoğraf Çekiminde Yeşil Perde Neden Kullanılır

Fotoğraf stüdyolarının en merak edilen bölümlerinden biri olan yeşil perde ya da diğer adı ile green screen hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazımızda, yeşil perde ile ilgili olarak aklınıza takılan soruları sileceğiz. Yeşil perde fotoğrafçıların sıklıkla kullandığı bir tekniktir. Görüntüde yok edilecek ya da yerine başka bir görüntü giydirilecek fotoğraflarda fon olarak genellikle yeşil rengi seçilmektedir. Aslına bunun teknik anlamda bir prensibi olmamakla birlikte bu çekilecek görüntüden istenmeyen fonun çıkarılmasına dayanır. Fotoğrafçıların yeşil perde kullanmasındaki amaç, fotoğrafların çekiminde ya da stüdyo çekimlerinde arka plana yeşil renk bir fon koyulur ve bilgisayar ortamında bu yeşil renk istenilen bir fon ile kolaylıkla değiştirilebilir.

Neden Yeşil Renk Tercih Edilir?

Peki, neden diğer renkler değil de yeşil renk seçilir? İşte bunun sebebi ise, günlük hayatta insanların çok fazla yeşil renk kullanmaması olarak belirtiliyor. Yeşil perde önündeki nesneler daha kolay görünebilmektedir. Örneğin fotoğraflarda özellikle saçlar ve fon birbirinden zor ayrılabilir ancak fonun yeşil tonu olması saçların daha kolay olarak fondan ayrılmasına katkı sağlar. Ancak bunun yerine siyah ya da karışık renkli bir fon kullanmasak yeşil fondaki gibi bir sonuç elde edilebilmesi daha zor olacaktır. Ancak bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir teknik daha vardır. Onu da şöyle ifade edebiliriz: Arka fonda yeşil perde kullanılacaksa eğer kesinlikle fotoğrafı çekilecek kişi ya da nesnenin gölgesinin perdeye düşmemesi gerekir.  Evet fotoğraf stüdyosunda çekilecek fotoğraflardan arka planın kolayca çıkarılabilmesi için gerekli teknikleri yerine getirdikten sonra yeşil perde de amacına ulaşmış olur. Artık istediğiniz fotoğrafın arka planına istenilen montaj yapılarak arka plan tasarlanabilir. Ancak bir uyarıda da bulunmak gerekir yeşil perdenin önünde fotoğraf çektirilirken yeşil tonlarının üzerinizde olmamasına dikkat etmelisiniz. Yeşil renk kıyafet olarak da çok fazla tercih edilmeyen bir renk olduğu için bir tercih sebebi olduğu unutulmamalıdır. Yani yeşil tonlarında bir tişört giyen kişinin yeşil perde önünde bulunmasının bir anlamı yoktur. Ayrıca yeşil ışığı çok iyi emer ve insan tenine en zıt renktir. Bu da yeşil rengin arka fon olarak seçilmesinin bir başka nedenidir. Genel olarak fotoğraf stüdyolarında tek renk üzerinde bir arka plan oluşturularak fotoğrafın karmaşıklıktan kurtarılarak kolaylıkla başka bir fona aktarılması gerçekleşir.

Yeşil Perde Nerede Kullanılıyor?

 Eskiden stüdyoda fotoğraf çekimi çok fazla popülerdi. İnsanlar özel günlerinde kendilerinin ya da sevdiklerinin fotoğraflarını çektirerek bu fotoğrafların arka planına bir manzara ya da başka bir görüntü ekleyerek güzel bir ambians oluşturmak isterlerdi. Eskisi kadar popüler olmasa da stüdyo çekimleri halen devam etmektedir ve aynı teknikle yapılmaktadır. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle yeşil perde sinema filmlerinde de unutulmaz anların arka fonu olarak kullanılmaktadır. Özellikle fantastik ve savaş sahnelerinin olduğu çekimlerde çok fazla popülerdir. 

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

CDN Nedir, Ne Avantaj Sağlar

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1