Google Ads Reklamları Nasıl Kurulur

Google Ads diğer adıyla Google AdWords, Google platformunun arama sonuçlarında iş ortağı olan sitelerde veya Youtube da reklamları göstermeye sağlayan online pazarlama araçlarından biridir. Google reklamları, internet reklam ekosisteminde yüksek bir bütçenin kullanıldığı bir kanaldır. Google Ads reklamları nasıl kurulur özetlersek kampanyaya başlamadan öncesinde bir uzmandan yardım almanız önerilir. Google Ads reklamlarını kurarken yapılması gerekenler şu şekilde özetlenir:

  • Kampanyalar sekmesinde yeni bir kampanya oluşturarak reklamları oluşturabilirsiniz. Bu alanda hedefinizi seçin ve geri dönüşüm hedefleri ile kampanya türünden size uygun olanlarını tercih ederek devam edebilirsiniz.
  • Google Ads arama ağı reklamları için günlük bütçe belirlemeniz gerekir. Reklam kurulumundan anahtar kelime planlayıcısında arama yapmanız gerekir.
  • Kampanyalardaki dönüşümlere odaklı çalışan otomatik bir teklif türüdür ve bu stratejide amaç sizlere maksimum sayıda dönüşüm sağlamaktır.
  • Reklam gösterim alanları, reklam hedef yeri ve dili ile son olarak anahtar kelime belirleme adımları belirlendikten sonra kampanya için doğru anahtar kelimeler belirlenir.

Google Ads Reklam Oluşturma Aşaması

Kampanyalarda tanımlamış olduğunuz anahtar kelimelerin kalite puanları önemlidir. Kalite puanlarını sağlayan üç etkenlerden biri de reklam başlığı ve detaylarının anahtar kelimelerle alakalı olabilmesidir. Bir diğeri de beklenen tıklanma oranının yüksekliğidir. Bu durumda başlıkların ilgi çekici olması ile Google tarafından tıklanma olasılığının yüksek olmasının düşünülmesi ile alakalı olmaktadır. Google Ads reklamları oluşturma adımında son olarak anahtar kelimelerinin reklamın yönlendirdiği sayfa ile alakalı olabilmesi, açılan URL’nin hızlı olması da kalite puanı açısından önemlidir.

Reklam başlıklarını ve reklam açıklamalarını oluşturma imkanlarıyla beraber reklam gücü daha mükemmel hale getirilir. Ardından site bağlantı uzantılarına bakılır. Bu uzantılar, reklamların verimli olması bakımından oldukça önemlidir. Sonrasında açıklama metni uzantıları, reklam zaman planlamaları, negatif anahtar kelimelerde hazırlandıktan sonra Google Ads reklam verme aşamaları tamamlanmış olur.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google Ads reklam verme isteyen kişiler reklamları vermeden öncesinde platformun nasıl çalıştığını merak ediyor. Genellikle Google Ads, bireylere karışık gelse de aslında oldukça pratik ve kolay kullanımı olan bir reklam sistemidir. Çoğu zaman kullanıcılar sadece e-ticaret sitelerine veya kurumsal web sayfalarına Google Ads üzerinden ziyaretçi çekeceklerini düşünse de aslında bu durum yanlıştır. Google Ads reklam modelleri, işletmelere marka bilinirliği sağlar ve yerel bölgelerde yer alan kişilere işletmeleri tanıtır. Fiziksel mağazanıza da müşteri çekmeye çalışan bir yapıda çalışır.

E-ticaret sitelere veya kurumsal web sitelerine trafik çekmek isteyen bireyler, Google Ads hesabı açarak reklam çalışması yapar. Reklam çalışmasında belirtilen günlük bütçeye göre Google reklamlarınız ön plana çıkar ve tıklanma başına maliyet alır. Böylece reklamlarınızı ön plana çıkarır, tıklama başına maliyet alarak reklamlarınızı hedef kitleye ulaştırır. Kısaca yeni dijital dönemde Google Ads reklamlarının önemi oldukça büyüktür.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

Ankara Seo Ajansı

Image
Blog - Locca Digital

Erzurum Web Tasarım

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1