Google News’te Yoklamaları Arttıracak Haber Başlığı Nasıl Olmalı

Google News yani Google Haberler, kullanıcılara farklı haber kaynakları üzerinden istedikleri veya ilgilendikleri konulardaki haber içeriklerini okuyabilmeleri için oluşturulan bir servistir. Aktif olarak haber yayınlanan internet siteleri, Google Haberler kısmında listelenebilir. Google, diğer arama motorlarına göre oldukça büyük bir pazar payına sahiptir. Barındırmış olduğu web site sahipleri de sürekli trafik getirmeyi amaç edinir. Arama motorlarında normal listeleme dışında birçok farklı yol da mevcut. Bunların arasında yer alan Google Haberler, Google’da artış gösteren görünürlük, daha fazla dikkat çekmeyi sağlar.

Haber sitelerinde yoklamaları arttıracak haber başlığı hazırlarken arama motorlarında olduğu gibi çeşitli yönergesi ve uygulamanızı istediği çeşitli faktörler mevcuttur. Bu yönergeler uygulandıktan sonra başarı olanağı da artış gösterir. Google haber ayarları ve içeriklerin yanı sıra başlıklar oldukça önemlidir. Çünkü haber başlıkları ziyaretçileri çeken en önemli etkenler arasında yer alıyor.

Google News’te İlgi Çekici Başlıklar Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Google’da bir haber taraması yapın ve çıkan sonuçların tamamını inceleyin. Burada ilgi çekmek isteyen haber başlıkları inceleyin. Fakat başlıklarda ilgi çekmek isterken aldatan haber başlıklarından uzak durmanız gerekiyor. Başlık, Google’nin her zaman önem verdiği bir SEO kriteridir. SEO sıralamalarını iyileştirmeye yardım edecek haber başlıklarını hazırlama aşamasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Başlıklar H1 etiketi olarak konumlandırılmalıdır. Yani başlık ile H1 etiketini ayıran kriter markanız olmak durumundadır. Burada başlığın sonunda bulunan haber sitesi markanız H1’de yer almamalıdır.
  • Başlığa tarih eklemeyin ve başlığın ilk kısmına rakam eklemeyin.
  • 20 ila 90 karakter ve 4-12 kelimeden oluşan başlıkları yazın. Habercilikte uzun başlıklara yer vermemeniz gerekir.
  • Başlıklar heyecan uyandırmalı ve hedeflenen kelimeyi de içermelidir. Eğer hedef kelime ne kadar önde olursa o kadar sağlıklı sonuçlar alınır.

Google News’te Haber Başlıkları Nasıl Hazırlanmalı?

Google News haber başlıkları için başlık, spot, gövde metni, haber fotoğrafı, ara başlıklar, haber videosu ve haberle alakalı kelimelerle benzersiz URL yapısı öne çıkmaktadır. Google News haber başlığı nasıl olmalı bakarsak başlık, haberle alakalı olmalıdır. Başlıkta anahtar kelimeler olabilir fakat spam şeklinde olmamasına dikkat edilmelidir. Ardından spot cümle, haber ile alakalı genel bilgiyi sunmalıdır. Çok uzun olmamalıdır ve bu kısımda anahtar kelime içerebilir. Gövde metni, haber ile alakalı tüm bilgilerin olduğu en önemli kısımdır.

Haber dilinde oluşturulmamalı, tekrara düşmemeli ve imla kurallarına uygun olmalıdır. Genel olarak arama motorunda olduğu gibi başlıkların takipçilere hitap etmesi gerekir. Bu kategoride olmayan hisse senedi fiyatları, hava durumu, iş ilanları gibi içerikler sadece bilgi içeriği içermektedir. Google News haberleri, zamanında yayımlanan, özgün, güvenilir ve Google haber kitlesine uygun olmalıdır. Böylece Google Haberler’e girme şansı yakalanabilir.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

Sakarya Web Tasarım

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1