Özel Web Tasarım Arayüzü Nasıl Hazırlanır

Locca Digital, işletme ve markalara özel web tasarım arayüzü hizmeti vererek onlara kurumsal imaj kazandırıyor.

Web tasarım arayüzü (UI); işletmeye müşteriyi çekmek için kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Günümüzde görselliğin ön plana çıkmasıyla birlikte işletmeler, web arayüz tasarımına önem vermeye başlamışlardır. Kullanıcı deneyimi, satın alma davranışı, tüketim ve üretim ilişkilerinin değişmesi işletmelerin müşteri kazanmasını çok zorlaştırmıştır. Müşteri kazanmanın yanı sıra müşterilerin elde tutulması, marka sadakatinin oluşturulması gibi eylemlerde çok zorlaştı. Dolayısıyla işletmelerin dijital platformlarda kendini göstermesi ihtiyacı doğdu. Bahsettiğimiz tüm bu unsurlar doğrultusunda özel web tasarım arayüzü ortaya çıktı.

Web Tasarım Arayüzü Nedir?

Web arayüzü tasarım amacı; kullanılan yazılımla kullanıcı arasında etkileşim kurulmasını sağlamaktadır. Özel ve kaliteli web tasarım arayüzü; ziyaretçilerin site içerisinde istedikleri gibi gezinmesini ve diledikleri bilgilere hemen ulaşmalarını sağlamaktadır. Web tasarımcılar; kullanıcı deneyimlerini raporlayıp o şekilde ortaya arayüz koymaları gerekiyor. Özellikle site içerisinde ziyaretçilerin daha çok zaman geçirmelerini sağlayacak arayüzler oluşturmalılar.

Özel web tasarım arayüzü; görsellikle öne çıkmaktadır. Aynı zamanda özel web tasarım arayüzü, müşterilerle kaliteli etkileşim kurulmasında da önemli rol oynuyor. Locca Dijital, hizmet verdiği işletmelerin müşterilerin analizini yapıp öyle özel web tasarım arayüzü oluşturmaktadır. İşletmelerin hizmet verdiği sektör, özellikleri ve hedefledikleri kitle göz önünde bulundurularak arayüz tasarlanır. Web kullanıcı arayüzü tasarım teknikleri; sade ve anlaşılır şekilde olmalıdır. Özellikle görsel, font ve renk gibi araçların ziyaretçilere hitap etmesi gerekiyor.

Özel Web Tasarım Arayüzü Nasıl Yapılır?

Özel web tasarım arayüzü; Adobe Photoshop ve ona benzer grafik yazılımlarıyla yapılmaktadır. Web tasarım arayüzü aşamaları ile sitelerin eskiz ve esas şekli ortaya çıkartılır. Web tasarım arayüzleri çoğunlukla 2000 px standartlarıyla oluşturulur. Arayüzün arka planı, ortalama 2000px civarında olmalıdır. Site içerikleri 2000px’i ortalayacak en az 1024px genişlikte oluşturulmaktadır. Böylelikle web sitelerini bütün monitörlerde eşit şekilde görmek mümkündür.

Web tasarım arayüzü oluştururken; sitenin tablet ve mobildeki görünümlerini ele almak gerekiyor. Web sitesinin tablet ve mobilde görünümünü ayarlamak için; grid ve şablon boşluk görünümlerinin çok iyi ayarlanması gerekiyor.

Özel Web Tasarım Arayüzü İçin Hangi Programlara İhtiyaç Duyulur?

Web arayüz örnekleri oluşturmak için bazı programlardan yararlanılmaktadır. O programları şöyle sıralayabiliriz;

  • Adobe Illustrator,
  • Adobe Photoshop,
  • Adobe XD,

Özel web tasarım arayüzünün başarılı olması için birtakım ögelere ihtiyaç duyular. Özel web tasarım arayüzünde olmazsa olmaz ögeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Olması muhtemel hataların maliyetini düşürebilmek ve hataları önlemek için esnekliğe önem verilir,
  • Arayüz, açık şekilde ifade edilmelidir,
  • Ziyaretçilerin olumlu ve olumsuz geri dönüşler vermesi için birtakım butonlar oluşturulmalıdır,
  • Amaç doğrultusunda birbirleriyle alakalı olan ögelerin gruplandırılması gerekiyor,
  • Kullanıcı arayüzü tasarımı için, tutarlılıkta çok önemlidir. Ziyaretçiler tarafından bilinen kullanım şekilleri site içerisinde tutarlı tekrarlanmalıdır. Böylelikle ziyaretçinin bilgisine güvenmesi sağlanmış olur.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

Şanlıurfa Web Tasarım

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1