Öne Çıkan Snippet Nedir

Öne çıkan snippet nedir? Dijital pazarlama ortamında öne çıkan snippet konusundan çok bahsedilmektedir. Öne çıkan snippet, Google tarafından web siteleri hakkında hızlı yanıt alabilmek için oluşturulmuş bir sistemdir. Google’de arama yapıldığı esnada, en başta gösterilen içeriğe denir. Google’de arama trafiğinin güncellenmesiyle birlikte SEO kavramı dijital ortamın vazgeçilmezi olmuş durumda. Bu değişimlere ayak uydurabilmek için alışkanlıkları da uygun şekilde güncellemek gerekiyor. Google sıralamalarında daha önlerde yer almak için girilen arayışta son zamanlarda öne çıkan snippet kavramını çok duyuyoruz. Herhangi bir konuyla ilgili olarak Google’de yapılan aramalarda, sonuçların listelendiği sayfada, sitelerin içeriğiyle ilgili bilgileri mini açıklama şeklinde sunan bölüme öne çıkan snippet denir. Kullanıcılar Google’de arama yaptığında, sonuç sayfasının en üst kısmında özel bir açıklama görebilir. Bu özelliğe sahip snippet, web sayfalarından alınan bilgilerin özetini içerir. Yani bu sayede kullanıcılar, web sitesine tıklamadan site hakkında bilgi sahibi olur. 

Öne Çıkan Snippet Ne Demektir?

Google’de bazen, yapılan aramalar sonrası bir web sitesi hakkındaki bilgilere, standart web sayfa bağlantısından değil de, önce görünün girişlerden erişilebilir. Bununla muhtemelen hepimiz karşılaşıyoruz ancak adını bilmediğimiz için bize yabancı bir kavram olarak geliyor. Öne çıkan snippetlere Google aramalarında, ‘’kullanıcılar bunu da sordu’’ bölümünden ulaşılabilir. Arama motoru, bu özelliğin kullanıcıların aradıklarını daha hızlı bulmasına yardımcı olacağını belirlerse, öne çıkan snippet şeklinde sunar. Herhangi bir sayfanın öne çıkan snippet olup olamayacağına, Google sistemsel olarak karar verir. Bu sistem, arama sonuçlarının kalitesinin arttırılmasında önemli rol oynar. 

Öne Çıkan Snippet Türleri

Öne çıkan snippet türleri 3’e ayrılır:

• Paragraf Snippetler

• Liste Türü Snippetler

• Tablo Türü Snippetler

Paragraf Snippetler: Kullanıcıların web sitesiyle ilgili aradığı bilgilere en hızlı yanıtı almasını sağlar. Kullanıcıların yaptığı aramaların sonuçlarına göre sayfanın kopyasına URL bağlantısı yapılması şeklindedir. Paragraf snippet bölümde sonuçlar, arama sorgusuna uygun şekilde görselli ya da görsel olmadan dikkat çekecek şekilde gösterilir. 

Liste Türü Snippetler: Arama sonuçlarında snippetler maddeli şekilde de gösterilebilir. İçeriklerin maddeli şekilde gösterildiği alan, liste türü snippet olarak adlandırılır. Ayrıca bu bölüm arama sonucunda erişilmek istenen sitenin URL adresine direk bağlantı yapılabileceğinin göstergesidir. Görsellerle ya da görsel olmadan görüntülenebilmektedir. 

Tablo Tipi Snippetler: Bu tür snippetler, site URL adresine doğrudan bağlantı vermektedir. Arama sonuçlarında web sayfasıyla ilgi detaylı bilgilere ulaşmayı hedefler. Web site içerikleri bu bölümde tablo halinde gösterilir ve istenen bilgilere en hızlı şekilde erişmeyi sağlar. 

Öne çıkan snippet, arama sonuç listesinde kullanıcıların dikkatini çekmek için geliştirilmiş bir sistemdir. Arama yapıldıktan sonra kullanıcıların sorduğu soru sistemsel olarak belirlendiğinde, soruların yanıtını veren sayfalar tespit edilir ve web sayfasından alıntı yapılarak snippet bölümünde gösterilir. Bu sayede arama sonuçlarında içerikle ilgili kısımlar, üst bölümde kutu içerisinde açıklayıcı bir bilgi olarak kullanıcılara sunulmuş olur. 

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1