Screaming Frog Nedir, SEO Analizi Nasıl Yapılır

Doğru araçlar kullanılarak bir internet sitenin SEO analizini yapabilmek daha kolay hale gelir. Bu araçlardan biri de Screaming Frog olarak biliniyor. İnternet sitenizin arama sonuçları üzerindeki performansını kötü etkileyen kusurları bulabilmek bu program ile daha kolay hale gelecektir.

Screaming Frog nedir kısaca özetlenirse, Windows, Mac ve Linux bilgisayarları yüklenebilen küçük boyutlu bir programdır. İnternet sitesi bağlantıları, resimleri ve statik dosyaları da tarayarak arama motoru için kusurlu hataları iletir. Sizlere iletilen bu bilgiler doğrultusunda sitenizi hızlı bir şekilde analizi ve denetlemeyi sağlar. Elle aramak yerine Screaming Frog kullanılarak zamandan tasarruf sağlanır.

Screaming Frog Ne İşe Yarar?

SEO araçlarından birisi olan ve Semrush, Ahrefs gibi sıklıkla kullanılan araçlardan biri olarak web sitelerde sorunları hızlı bir şekilde tanımlar. Kullanışlı bir araç olmasıyla beraber sıklıkla kullanılan araçlardan birisidir. Bu araç, sizlere çok sayıda veri sağlar ve tanımladığı her bir öğenin de sonuçlarını açıklar. Tüm dizinleme işlemlerinde de tek tek kontrol edebilmek yerine kullanılabileceğiniz bir uygulamadır. Tarama işlemleri Google’dan öncesinde bu uygulamalar sayesinde yapılmaktadır.

Screaming Frog, SEO spider olarak çalışmalarını sürdürür. SEO analizi nasıl yapılır genel olarak bakılırsa, sitelerin tüm kılcal damarlarını da tarar ve size SEO anlamında ne kadar başarılı olacağınızı aktarmaktadır. Bu programın kullanımıyla sitelerde çok fazla zaman kaybı yaşanmasına engel olunur.

SEO Analizi İçin Screaming Frog Kullanımı

Arama motorları arama sorguları açısından en iyi sonuçları sağlamak adına sürekli olarak güncellenmektedir. Bunun bir sonucu olarak da SEO çalışmaları, günden güne daha popüler bir konu haline geliyor. Temel olarak bir arama motoru tarayıcısının yapacağı gibi web sitesini tarar, mevcut olan SEO sorunlarını da gösterir. Böylelikle SEO uzmanları ve web sitesi sahiplerine de kötü yönlendirmeler, tekrarlanan sayfalar veya içerikler, eksik meta verileri ve SERP’deki sıralamaları iyileştirmek adına oldukça yararlı bilgiler sağlayacaktır.

Screaming Frog kullanımı ile sitede taradıkları arasında, CSS, resimler, JavaScript, SWF, AMP, dahili ve harici bağlantılar, meta etiketi, başlangıç klasörünün dışındaki bağlantılar, tüm alt alanlar, dahili veya harici nofollow, XML site haritaları, robots.txt, canonicals etiketi, pagination, hreflang etiketi denilebilir.

Screaming Frog Avantajları

Screaming Frog aracı, SEO analizi aşamasında oldukça kolay kullanıma sahip ve kullanışlı araçlardan biridir. Etkili bir kullanımla beraber çok kısa sürece güçlü performans artışını yakalamak mümkün olur. Üstelik kullanıcıların kendi tercihlerine göre ayarlama yapabilme avantajları sayesinde net bir görünüm sağlar ve avantaj sağlar. Screaming Frog önemi ve avantajları şu şekilde özetlenebilir:

  • XML site haritası oluşturma imkânı verir.
  • Kullanıcı dostudur ve şeffaf arayüze sahiptir.
  • Geçersiz bağlantıları tespit eder ve ayıklanmayı da kolaylaştırır.

JavaScript açısından zengin web sitelerinin endekslenmesine imkân verir.

LOCCA BLOG

Benzer Paylaşımlar

Image
Blog - Locca Digital

Ankara 2D Animasyon

Image
Blog - Locca Digital

CDN Nedir, Ne Avantaj Sağlar

Image
Blog - Locca Digital

Dijital Pazarlama Ajansı

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1