Kurumsal Kimlik Çalışması Nasıl Yapılır

Ankara web tasarım hizmetleri kapsamında Loccadigital işletme ve markalara kurumsal kimlik çalışması da yapmaktadır. 
Kurumsal kimlik çalışmaları; bir işletme, marka, vakıf, kurum vb. oluşumlar için çok gereklidir. Kurumsal kimlik çalışmaları sayesinde bahsettiğimiz oluşumlar insanların gözünde prestij sahibi olurlar. Kurumsal kimlik çalışmalarıyla marka, işletme gibi oluşumlar belirli bir duruşa ve imaja sahip olurlar. Kurumsal kimlik çalışmalarıyla marka ve işletmeler kendi değerlerini ortaya koymuş oluyorlar. Bu çalışma işletme ve markaları hedef kitlesiyle tanıştırır. Özellikle hedef kitle belirleme noktasında önemli rol oynamaktadırlar. Kurumsal kimlik çalışması, işletmenin profesyonelliğini de ortaya çıkarmaktadır. 

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal kimlik çalışması oluşturulmadan önce şu konulara dikkat edilmesi gerekiyor;
Uzun vadeli,
Güvenilir olması,
İşletme ve markayı her alanda temsil etmesi,
Kurumsal kimlik çalışmaları kapsamında yapılan tasarım, işletmeyi tüm alanlarda temsil etmelidir. Her alanda kendini gösteren tasarımlar, işletmenin fark edilmesini sağlar. İşletmenin mesajı, kurumsal kimlik çalışmalarıyla karşı tarafa net şekilde aktarılmalıdır. “Kurumsal kimlik çalışması nasıl yapılır” noktasında olmazsa olmaz unsurlar; logo (amblem) ile işletme adıdır. Bunların yanında web site içeriği, çalışan profili, ofis dizaynı gibi pek çok konu da bahsettiğimiz çalışmaların içerisine giriyor. Kurumsal kimlik oluşturma süreçleri bazı adımlardan oluşmaktadır. O adımları şöyle sıralayabiliriz:

 

Hazırlık 

Hazırlık aşamasında kurumsal kimlik oluşturmaya dair gereken konular bir araya getirilir. Özetle, hazırlık aşamasında kimlik tasarımı eskizi çıkartılır. İşletmenin hizmet verdiği sektörde konumlandığı yer, iletişim dili, sunmuş olduğu hizmetler ve o hizmeti nasıl sunduğu hayati önem taşımaktadır. 

 

 

Kurumsal İmajın Belirlenmesi

Kurumsal kimlik tasarımı çalışmalarında işletmenin imajı da belirlenmelidir. Kurumsal imaj oluşturulurken özgünlük konusu hayati önem taşıyor. İmaj oluşturma aşaması, işletmenin görsel çalışmalarını ilgilendirmektedir. Sembolünden tutunda, renk tonu, bina rengi, tipografisi, mimari oluşumu gibi tüm unsurlar kurumsal imajı belirlemektedir. 

 

 

Tasarım

Kurumsal kimlik çalışmalarında diğer unsursa logo başta olmak üzere tüm basılı materyalleri kapsamaktadır. Tasarım işlemleri, kurumsal kimlik çalışmalarının kalbini oluşturuyor. Tasarım içerisinde; iletişim dili, broşür, web site içerikleri, promosyon, bayrak, flyer vb. reklam ürünleri de yer almaktadır. Aynı zamanda slogan oluşturulması da tasarım adımını ilgilendiren bir konudur.  Tasarım adımı şu adımlardan oluşmaktadır;

 

 

  • Ön araştırma,
  • İçeriklerin belirlenmesi,
  • Tasarım kısmına geçilmesi,
  • İçeriklerin geliştirilmesi,
  • Görsel faktörlerin seçimi,
  • Tasarımın son kısmı,
  • Son tasarımın geliştirilmesi,

 

Kurumsal Kimlik Ögeleri

 

Kurumsal kimlik ögeleri sayesinde çalışmada başarıya ulaşılmış olur. Kurumsal kimlik çalışmalarının başarılı olmasını sağlayan ögeler şunlardır:

Kurum Felsefesi

Kurum tarihi, davranışları, değer yargıları ve tutumları ortaya koyulmaktadır. Kurum felsefesinde kurumun hem ilkeleri hem de değer yargıları öne çıkmaktadır. Kısacası kurum felsefesi, işletmenin özünü oluşturmaktadır. İşletmenin iş misyonunu belirlemede de önemli faktördür. İşletmenin ne amaçladığı ve neden olduğunu kurum felsefesiyle net şekilde anlayabiliriz.

 

Kurum Kültürü

Her işletmenin kendine özgü bir kurumsal kültürü olması gerekiyor. Kurum kültürü; yöneticilerle tüm çalışanları kapsamaktadır. Çalışanların kurum kültürü adı altında yer alan değerleri benimseyip o doğrultuda çalışmalar yapması gerekiyor. Kurumsal kimlik çalışmasının olmazsa olmaz etkenlerindendir.

Kurumsal İletişim

Dijitalleşmeyle birlikte kurumsal iletişiminde önemi çok artmıştır. Kurumsal iletişim; işletmenin dış ve iç iletişimini belirlemektedir. Kurumsal iletişim ögesiyle, hedef kitleye mesajlar verilir. 

Kurumsal İmajı

Ankara web tasarım hizmetleri veren Loccadigital, işletmelere kurumsal imajda yaratmaktadır. Kurumsal imaj, işletmenin daha çok kitleye ulaşmasını sağlamaktadır. 

 

Full Name
Phone Number
Current E-mail
icon ×
Locca Digital
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?
1